Minnesota State High School Mathematics League

Over thirty years of challenging Minnesota math students. Sponsored by Augsburg University

2019-2020 Divisions

Divisions for the 2019-2020 Season

Big 9

Austin HS
Century HS
Faribault HS
John Marshall HS
Mayo HS
Owatonna HS

Canterbury

Chanhassen/Chaska HS (new)
Delano Sr HS
Farmington HS
Holy Family Catholic HS
International School of MN and Eagle Ridge Academy
Lakeville North HS
Lakeville South HS
Northfield HS

Central Gopher

Albany HS
Apollo HS
Brainerd HS (new)
Cathedral HS
Rocori HS
St. John’s Preparatory School
Sartell HS
Sauk Rapids-Rice HS
Tech HS

Classic Suburban

Henry Sibley HS
Hill Murray HS
Mahtomedi HS
North St Paul HS
St Thomas Academy-Visitation
Simley HS
South St Paul HS
Tartan HS

Dynamic South

Lakeview HS
Luverne Jr Sr HS
Marshall HS
Montevideo HS

Hiawatha

Cotter HS
Lincoln HS – Lake City
Lourdes HS
Red Wing HS
Stewartville HS

Iron Range

Grand Rapids HS
Hibbing HS
International Falls HS
Mt. Iron-Buhl HS
Nashwauk-Keewatin HS
North Woods HS

Metro Alliance

Benilde-St Margaret’s HS
Columbia Heights HS
Fridley HS
Mound Westonka HS
Orono HS
Providence Academy
St. Anthony Village HS

Minneapolis

Edison HS
Hope Academy
Minneapolis South HS
North Community HS
Patrick Henry HS
Roosevelt HS
Southwest HS
Washburn HS

Minnesota Valley

Blue Earth Area HS
Fairmont HS
Lake Crystal Wellcome Memorial HS
Mankato East HS
Mankato West HS
MN Valley Lutheran HS
St. Peter HS
Waseca HS

Mississippi

Big Lake HS
Buffalo HS
Elk River HS
Monticello HS
Rogers HS
St. Michael-Albertville HS

North Suburban

Blaine HS
Irondale HS
Mounds View HS
Parnassus Preparatory Academy
Spring Lake Park HS
Totino-Grace HS

Northern Lights

Badger HS
Bagley HS
Bemidji HS
Greenbush-Middle River HS
Nevis HS
Park Rapids HS
Thief River Falls HS

Polar

Barnum HS
Carlton HS
East Central Secondary
Esko HS
Moose Lake HS

Prairie

Atwater-Cosmos-Grove City HS
BOLD HS
Dassel-Cokato HS
Hutchinson HS
MACCRAY HS
New London Spicer HS

Rum River

Cambridge-Isanti HS
Chisago Lakes HS
Foley HS
Mora HS
North Branch HS
Princeton HS

South Suburban

Apple Valley HS
Burnsville HS
Eagan HS
Eastview HS
Eden Prairie HS
Jefferson HS – Bloomington
Kennedy HS
Rosemount HS

Southwest Suburban

Armstrong HS
Breck School
Cooper HS (new)
Edina HS
Hopkins HS
Minnetonka Senior HS
St. Louis Park HS
Wayzata HS

St. Louis River

Cloquet HS
Duluth Denfeld HS
Duluth East HS
Hermantown HS
Marshall School
Proctor HS

St. Paul City

Central HS
Como Park HS
Cretin-Derham Hall HS
Harding HS
Highland Park HS
Humboldt HS
Johnson HS
Washington Tech HS

Suburban East

East Ridge HS
Osceola HS (WI)
Park HS
Roseville Area HS
Stillwater Area HS
White Bear Lake HS
Woodbury HS

Three Rivers

Chatfield HS
Dover-Eyota HS
LaCrescent-Hokah HS
Lewiston-Altura HS
Plainview-Elgin-Millville HS
St Charles HS
Wabasha/Kellogg HS

Tri-Metro

Academy of Holy Angels
The Blake School
DeLaSalle HS
Minnehaha Academy
Mounds Park Academy
St Croix Lutheran
St Paul Academy

Twin City Suburban West

Andover HS
Anoka HS
Champlin Park HS
Coon Rapids HS
Maple Grove Senior HS
Osseo Senior HS

Wasioja

Cannon Falls HS
Goodhue HS
Kenyon-Wanamingo HS
Pine Island HS
Shattuck-St Mary’s
Tri-City United HS
Triton HS
Zumbrota-Mazeppa HS

West Central

Alexandria Area HS
Breckenridge HS
Detroit Lakes HS
Fergus Falls HS
Hillcrest Lutheran Academy
Moorhead HS
Northern Cass HS (ND) (new)
Pelican Rapids HS

 

Leave a Response

You must be logged in to post a comment.